Admin

Our Staff

Administration

Dr. Ann Shufflebarger, Principal
Ms. Babette Brinkley, Assistant Principal

Office Staff

Theresa Meinhardt, Office Manager
Cindy Dampf, Office Associate
Tanya Hernandez, SIS Office Associate
Heath Robinson, Technology Support Technician
Bennie Gloria, Security

Clinic

Paulette Ullom, Nurse

Pre-Kindergarten

Heather Jimerson Ext. 50296

Kindergarten Team

Kaitlin Boyer Ext. 50218
Christy Flanagan Ext. 50220
Nicole Loy Ext. 50217
Claudia McConathy Ext. 50221

First Grade Team

Kathryn Jelich Ext. 50219
Amanda Scheel 
Ext. 50222
Ashley Veraque
Ext. 50224
Fay Wagner
Ext. 50223
Cathy Whelan Ext. 50236

Second Grade Team

Marina Brakeman
Ext. 50227
Lakisha Parker-Garrett Ext. 50234
Desiree Lacerna
Ext. 50229
Melissa Raftery
Ext. 50228
Iris Streeter
Ext. 50226

Third Grade Team

Gwen Mawhinney Ext. 50232
Melissa Miles Ext. 50233 
Regina Palasz Ext. 50231
Lakisha Parker-Garrett Ext. 50234
Cheryl Thornton Ext. 50230
 

Fourth Grade Team

Mary Allsbrook  Ext. 50235 
Arlisa Cofield-Parker Ext. 50238
Lisa Elliott Ext. 50239
April Paras Ext. 50240
  

Fifth Grade Team

Debbie Arnold  Ext. 50248 
Debbie Paras Ext. 50249
Patty Simmons Ext. 50250
Jane Steyne Ext. 50245
Cathy Whelan Ext. 50236

Physical Education

Kelly Jennings Ext. 50209

Art 

Carolone Thietje Ext. 50203 

Music / Strings

Beth Alspaugh, Music  Ext. 50247
Laura Parker, Strings  

Assistants

Dawn Agnese,  Special Education Assistant
Amanda Collins, Special Education Assistant
Jean Costelloe,  General Assistant
Tashia Davis-Muse,  Physical Education Assistant
Teri DeBerry,  Special Education Assistant
Carrie Kennedy, Kindergarten Assistant
Soula Martin,  Kindergarten Assistant
Latisha Martinez, Physical Education Assistant
Jan Nimrod,  Special Education Assistant
David Parker,  Physical Education Assistant
Kathy Rheinhart,  Library Assistant
Bonnie Summers,  Special Education Assistant
Gen Villanueva,  Pre-Kindergarten Assistant
Nate Wiles,  Physical Educatin Assistant
Penny Williams,  Kindergarten Assistant
Michelle Wise,  Kindergarten Assistant

Specialists / Support Personnel 

 Tracy Annis, School Guidance Counselor  Ext. 83692
 Kristi Kuligowski, Speech  Ext. 50243
 Andrea Payne, Reading Specialist  Ext. 50260
 Lindsey Olinda, Library Media Specialist  Ext. 83699
 Cynthia Powers, Occupational Therapist  Ext. 50243
 Altina Suber, ESL Teacher  Ext. 50225
 Melissa Ross, Gifted Resource Teacher  Ext. 50242
 Leslie Booth, PALS Instructional Support  Ext. 50225
 Melissa Taylor, Math Specialist  Ext. 50242
 Mary Tilende, Program Compliance Support  Ext. 50235
 Heather Wren, Instructional Technology Specialist  Ext. 83697

Cafeteria

Michelle Rodriguez, Cafeteria Manager  Ext. 83689



Custodial Staff

David Evans, Head Day Custodian
Louise Spence, Head Night Custodian